OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

                     ***** masozravky.wbl.sk ****

   

                       CEPHALOTUS               

                                                                                                        ( Cefalotus )

                                                               

 

Cephalotus follicularis je mäsožravá rastlina, ktorá vzhľadom svojich pascí pripomína rastliny z rodu Nepenthes. Je to pozemná, vlhkomilná rastlina s pascami veľkými 4 až 9 cm. Sfarbenie pascí závisí od intenzity slnka, i keď na maximálne sfarbenie postačuje i polotieň. Pestro zafarbené pasce lákajú hlavne lietajúci hmyz, zatiaľ čo po zemi lezúci hmyz - hlavne mravce sú lákané do pasce chlpatými lištami po vonkajších stenách. Vo vnútri je tekutina obsahujúca tráviace enzýmy a množstvo mikroorganizmov, ktoré napomáhajú rozkladu koristí. Pri nižších teplotách a keď sú už dni kratšie, rastliny obmedzujú rast a vytvárajú nemäsožravé tipy listov. V lete zo stredu vyrastá až 70 cm vysoký kvetný stôl s niekoľkými drobnými belavými kvetmi. Cephalotus je cudzo prašná rastlina a k opeleniu jej napomáha u nás hlavne lietajúci hmyz.

 

Pestovanie: Pri splnení základných podmienok nie je pestovanie tejto rastliny zložité.

Svetlo: Rastline vyhovuje polotieň. Najlepšie východné, západné alebo severné okno. Časť dňa vydržia aj na plnom slnku. Dôležité je zabezpečiť dostatok svetla počas zimného obdobia.

Substrát: Najčastejšie hrubá vláknitá rašelina s drveným perlitom, kremičitým pieskom alebo jemným štrkom v pomere 2:1 Vhodný je taktiež živý rašelinník alebo zmes rašelinníku, perlitu, rašeliny s kremičitým pieskom a kúskami dreveného uhlia v pomere 1:1:0,2:0,1

Teplota: V lete od 20 do 30 °C a v zimnom období okolo 12 až 15 °C.

Vlhkosť: Bezpodmienečne treba rešpektovať vysoké nároky rastlín na vzdušnú vlhkosť, vyplývajúcu z prírodných podmienok na bažinatých stanoviskách v blízkosti pobrežia. Rastlinám prospieva časté rosenie. Znížená vlhkosť sa prejaví u rastliny poklesom viečka pasce, ktoré sa vráti do pôvodného stavu pri návrate vlhkých podmienok.

Zalievanie: Najlepšie je zalievanie dažďovou vodou alebo destilovanou. Voda z vodovodu obsahuje veľké množstvo anorganických solí a chlór, a nedoporučuje sa rovnako ako tvrdá studničná voda. Substrát by mal byť stále vlhký, ale kvetináče by nemali stáť stále vo vode. No taktiež by nemal nikdy úplne preschnúť.

Dormancia: Cephalotus nemáva počas roka dobu odpočinku a na zimu nezaťahuje. Iba pri nižších teplotách tvorí nemäsožravé typy listov. Mäsožravé typy listov sa tvoria hlavne v lete kedy je dostatok koristí.

Rozmnožovanie: Cephalotus sa dá množiť viacerými spôsobmi ako vegetatívne tak aj generatívne semenami. Najčastejším spôsobom množenia je delenie trsov materskej rastliny. Trsy je nutne deliť s maximálnou opatrnosťou a oddelené časti by mali mať aspoň niekoľko koreňov. Druhým typom vegetatívneho rozmnožovania je listovými odrezkami najlepšie  na jar.  Listy ošetríme koreňovým stimulátorom a ponoríme do živého rašelinníka. Pri generatívnom množení sa semená vysievajú na na rašelinu s pieskom alebo perlitom. Najlepšie je sadiť na jar a substrát musíme udržiavať veľmi vlhký. Semenáče veľmi pomaly rastú a väčšinou majú po troch rokoch asi len okolo 3cm.

Presádzanie: V prípade väčších nádob stačí presadiť raz za 2 až 3 roky. Samozrejme rozhodujúci je stav substrátu, ktorý je závislý od kvality vody zálievky. (niekedy zmení farbu alebo zapácha) Najlepšie je presádzať v období keď rastlina tvorí nemäsožravý typ listov.

Hnojenie: Cephalotus je možné občas hnojiť buď hmyzom alebo riedeným hnojivom aplikovaným priamo do pasce.

Škodcovia a choroby: Pre malé semenáče môžu byť  hrozbou smutnice ktorých larvy požierajú korienky rastlín.  Substrát možeme potom ošetriť postrekom Karate 2,5 WG alebo Mospilan 20 SP. Občas dochádza k napadnutiu plesňou šedou. Môžeme použiť Euparen, Euparen multi alebo Ronilan 50 WG.

 

 _________________________________________________________________________________________________

 - foto 2011 :  ( rastlinka je zatial  drobná, no dúfam že sa jej bude dariť  aj naďalej a hlavne bude rásť )

 

 
                  

 _________________________________________________________________________________________________

 - foto 2012