OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

                     ***** masozravky.wbl.sk ****

 

                                           NEPENTHES                               

                                                                                                              ( Krčiažnik )

 
 
 
 

Rod Nepenthes patrí medzi najväčšie mäsožravé rastliny. Pochádzajú z dažďových pralesov, najčastejšie z Juhovýchodnej Ázie, ale vyskytujú sa aj na Seychellských ostrovoch, na Novej Guinei,  na Madagaskare a v severnej Austrálii. U tejto rastliny vyrastajú na konci listu pasce v tvare konvice, zastrešené na vrchole viečkom proti dažďu. Vo vnútri pasce sa nachádza do dvoch tretín tekutina, ktorá je vlastne tráviacou šťavou. Privábený hmyz pristane na spodnej strane viečka na okraji krčiažka, pošmykne sa a spadne do tekutiny, kde sa utopí a rastlina získa z jeho tela dusík, nevyhnutný pre rast. Pasce tejto rastliny dorastajú od malých veľkostí až do veľkosti niekoľko centimetrov (30 až 50cm) a sú nepohyblivé. Korisťami je  prevažne hmyz alebo aj drobné hlodavce.

 

Pestovanie: Pri splnení základných podmienok nie je pestovanie väčšiny druhov nepenthesu ťažké.  

Svetlo: Rastlinám vyhovuje dostatok rozptýleného svetla, ale môžu byť časť dňa aj na priamom slnku. V našich podmienkach je potrebný dostatok slnka hlavne v zimných mesiacoch, kedy je vhodné rastlinám aj dosvetlovať na 12 hodinovú dĺžku dňa.  

Substrát: Najčastejšie hrubá vláknitá rašelina s perlitom, s kúskami molitanu, rašelinníku, dubovej kôry a dreveného uhlia v pomere 1:1:1:1:0.5:0.5. Vhodný je tiež živý rašelinník alebo zmes rašelinníku s kúskami polystyrenu a dreveného uhlia v pomere 1:1:0.5.  

Teplota: Horské druhy pestujeme v zimnom období pri teplotách 10 - 15 °C, v lete okolo 20 - 25 °C. Nížinaté druhy vyžadujú v zime teploty okolo 18 °C a v lete znášajú aj 30 °C. Dôležitým faktorom je pokles teplôt medzi dňom a nocou.

Vlhkosť: Bezpodmienečne treba rešpektovať vysoké nároky rastlín na vzdušnú vlhkosť, vyplývajúcu z podmienok z miesta kde rastliny rastú. Niektoré druhy však znesú pokles vlhkosti natoľko že sa dajú úspešne pestovať aj na okennom parapete. Nie je to však vhodné pre tieto rastliny.  

Zalievanie: Najlepšie je zalievanie dažďovou vodou alebo detilovanou. Voda z vodovodu obsahuje veľké množstvo anorganických solí a chlór a nedoporučuje sa rovnako ako tvrdá studničná voda. odporúča sa časté rosenie rastlín.

Dormancia: Krčiažniky nemávajú počas roka vyslovene dobu kľudu. Akurát sú obdobia počas roka kedy môžeme u týchto rastlín pozorovať obmedzenú tvorbu listov a spomalenie rasu v dvoch obdobiach. Je to  v období máj-jún a v zimnom období.

Rozmnožovanie: Krčiažniky sa dajú rozmnožovať viacerými spôsobmi. Vegetatívne a aj generatívne semenami. Najčastejšie praktizovaným spôsobom je rezanie. K rezaniu sú vhodné väčšie rastliny, kedy sa oddeľuje rezom vrchná časť tak aby mala aspoň 2-3 listy. Rez ošetríme koreňovým stimulátorom a umiestnime do prostredia s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Najčastejšie sa používa živý rašelinník do ktorého dáme odrezok. Ďalším druhom vegetatívneho rozmnožovania je oddelenie malých výrastkov  u materskej rastliny. Generatívne rozmnožovanie nie je u väčšiny pestovateľov používané. Hlavne treba mať na rozmnožovanie dve rastliny opačného pohlavia a krčiažniky kvitnú až po niekoľkých rokoch. takže množenie semenami je dlhodobá záležitosť. A aj v prípade úspešného opelenia a získania semien, čaká pestovateľa ešte niekoľko rokov starania sa o pomaly rastúce semenáče.

Presádzanie: najlepšie každoročne, v prípade väčších nádob raz za 2-3 roky. Hlavne to záleží na kvalite substrátu, väčšinou zmení farbu a zapácha. Je to závislé na kvalite vody používanej pri polievaní.  

Hnojenie: Je možné občas hmyzom alebo riedeným univerzálnym hnojivom aplikovaným priamo do pascí.  

Škodcovia a choroby: Občas môžeme spozorovať na listoch hnedé škvrny rôznej veľkosti, ktoré však nespôsobia vážnejšie poškodenie listov alebo rastliny. Je to pravdepodobne napadnutie hubovým onemocnením alebo spôsobením prehriatia rastliny alebo vysokou vzdušnou vlhkosťou. pri zistení škvrnitosti je vhodne odstrániť napadnuté časti rastliny. Dospelé rastliny môžu byť napadnuté puklicami, molami alebo smutnicami. Rastliny i substrát môžeme opakovane ošetriť postrekom Karate2,5WG alebo Mospilan20SP.

 
 
 _________________________________________________________________________________________________ - foto mojej zbierky 2010
 
             

      Nepenthes  ventricosa

 
____________________________________________________________________________________
- foto mojej zbierky 2011
 
              
 
      Nepenthes  ventricosa
 
 
             
 
      Nepenthes  gracilis
 
____________________________________________________________________________________ - - - foto 2012  nový prírastok do zbierky

 

   

Nepenthes ampularia  " Brunei Red "

 

Nepenthes  veitchii  " Mt. Murud "

 

Nepenthes  albomarginata  " red form "